3 lecznicze moce kasztanowca zwyczajnego

Kasztanowiec zwyczajny jest rośliną cenioną w ziołolecznictwie i nowoczesnej farmakologii. Surowcem do produkcji leków i specyfików są kora młodych gałęzi, kwiaty, nasiona, a szczególnie niedojrzałe owoce.

Substancje czynne rośliny to m.in. flawonidy, kumaryny, karotenoidy oraz szczególnie cenna escyna. Produkty zawierające kasztanowiec zwyczajny znajdują zastosowanie w łagodzeniu różnego typu problemów zdrowotnych.

Działanie uszczelniające i uelastyczniające wykorzystywane jest w leczeniu schorzeń związanych z pękaniem i niedrożnością naczyń krwionośnych. Sięgają po nie osoby zmagające się z żylakami, wybroczynami, a także pajączkami – pękającymi naczynkami krwionośnymi.

Substancje czynne kasztanowca mają też działanie rozrzedzające i opóźniające krzepnięcie krwi, co jest pomocne przy problemach krążeniowych i przy zapobieganiu zakrzepom. W związku z tym stosowane są w niewydolności krążenia z zastojem żylnym i przy hemoroidach.

Działanie przeciwzapalne oraz ściągające kasztanowca zwyczajnego jest pomoce przy usuwaniu efektów kontuzji i urazów. Specyfiki zawierające tę roślinę niwelują sińce, opuchliznę i stłuczenia. Można je także stosować przy lekkich odmrożeniach i oparzeniach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii zioła. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.